Konto za Zero (PKO BP)

Konto za Zero recenzja
Konto za Zero, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów największego polskiego banku. Konto za Zero charakteryzuje możliwość uniknięcia opłat oraz doskonała bankowość internetowa i mobilna.
PKO BP - logo

Konto za Zero, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów największego polskiego banku. Konto za Zero w PKO BP, będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem, jeśli w ciągu miesiąca wykonujesz transakcje bezgotówkowe przy użyciu karty debetowej na kwotę minimum 300 zł. Spełnienie tego warunku pozwala zarówno na uniknięcie opłaty za prowadzenie konta (wydanie karty debetowej zwalnia z warunkowej opłaty wys. 6,9 zł), jak również opłaty za korzystanie karty (również 6,9 zł). Wówczas wykonywanie wszystkich podstawowych operacji jest bezpłatne, możesz także wybierać pieniądze bez prowizji z bankomatów PKO BP.

Swoimi środkami na koncie w PKO, możesz zarządzać za pośrednictwem bankowości internetowej iPKO, a także nowoczesnej aplikacji mobilnej IKO. Aplikacja mobilna banku PKO jest dostępna na systemy Android, iOS oraz Windows Phone. Aplikacja jest bardzo dobrze oceniana przez klientów (wysokie oceny w sklepach z aplikacjami), została także wyróżniona prestiżową Mobile Trends Awards (najlepsza aplikacja w kategorii bankowość mobilna 2016).

 • Opłaty

  Prowadzenie rachunku i podstawowe operacje

  • 0/6,9 zł* - prowadzenie konta
  • 0 zł - prowadzenie konta, jeżeli na konto przelewane jest świadczenie z programu 500+
  • 0 zł - ustanowienie, modyfikacja i realizacja zlecenia stałego przez internet
  • 0 zł - polecenie zapłaty realizowane na rachunek w banku PKO BP
  • 1 zł - polecenie zapłaty realizowane na rachunek w innym banku niż PKO BP
  • 0 zł - przelew krajowy w PLN przez internet i w kanale mobilnym
  • 4,99 zł - przelew natychmiastowy przez internet lub w kanale mobilnym

  Karta płatnicza i bankomaty

  • 0 zł - wydanie karty płatniczej do konta
  • 0/6,9 zł** - miesięczna opłata za obsługę karty płatniczej
  • 0 zł - wypłaty z wszystkich bankomatów PKO
  • 3% prowizji, min. 5 zł - wypłaty z innych bankomatów w kraju
  • 3% prowizji, min. 10 zł - wypłaty z bankomatów za granicą
  • 1 zł - wypłaty w ramach usługi cashback (opłata pobierana przy każdej wypłacie)

  Warunki uniknięcia opłat

  * 0 zł za prowadzenie konta, jeżeli wydano kartę debetową lub na konto wpływa świadczenie 500+.

  ** 0 zł za kartę płatniczą, jeżeli w miesiącu dokonano transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł; jeżeli na konto wpływa świadczenie 500+ z opłaty za kartę zwalnia dokonanie płatności bezgotówkowych na kwotę min. 200 zł.

Karta płatnicza

Bank PKO BP udostępnia swoim klientom kartę debetową Visa – PKO Ekspres. Samo wydanie karty zwalnia z warunkowej opłaty za prowadzenie rachunku, a opłaty za korzystanie z karty unikniesz dokonując płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł w miesiącu.

karta PKO Ekspres
źródło obrazka: strona banku PKO BP

Bank daje też możliwość wyboru karty ze spersonalizowanym wizerunkiem. Możesz wybrać jeden z kilkunastu wzorów dostępnych na stronie banku. Koszt wyrobienia karty z niestandardowym wizerunkiem to 14,9 zł (wydanie standardowej karty do konta jest bezpłatne).

Cechy karty PKO Ekspres

Najważniejsze cechy karty PKO Ekspres dołączonej do rachunku Konto za Zero:

 • Możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych (do 50 zł bez podania kodu PIN).
 • Cashback – możliwość wypłaty gotówki – do 300 PLN – z kasy w sklepie. Koszt takiej operacji to 1 zł.
 • Zarządzanie kartą w serwisie iPKO i aplikacji mobilnej iKO – możesz np. zmienić PIN, sprawdzić historię operacji, zmienić dzienne limity, zablokować kartę, zamówić nową itd.
 • Posiadając aktywną kartę do konta, możesz także dokonywać płatności zbliżeniowych telefonem. W tym celu potrzebujesz aktywnej karty oraz telefonu z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższy z obsługą NFC.

Autooszczędzanie

Bardzo przydatną usługą, dołączoną do konta banku PKO PB, jest autoszczędzanie. System autooszczędzania, pozwoli Tobie w bardzo łatwy i „bezbolesny” sposób gromadzić oszczędności na koncie. Kiedy dokonujesz transakcji kartą do konta, transakcji za pośrednictwem aplikacji IKO, a także realizując zwyczajne przelewy, system automatycznie będzie odkładał określoną kwotę na Twoim koncie oszczędnościowym. Oszczędzać możesz na 3 sposoby:

 • Dokonując przelewu stałej kwoty od każdej transakcji.
  Np. możesz ustalić, że od każdej transakcji chcesz odłożyć 2 zł. Przykładowo, dokonałeś płatności za codzienne zakupy na kwotę 30 zł. Po tej transakcji bank pobrał dodatkowe 2 zł, które zostały przelane na Twoje konto oszczędnościowe.
 • Określając procentową wartość każdej transakcji kartą.
  Możesz ustalić, że od każdej transakcji chcesz oszczędzić np. 2%. Wtedy, dokonując płatności kartą za zakupy na kwotę 30 zł, na Twoim twoje konto oszczędnościowe system automatycznie przeleje 2% wartości transakcji, czyli w tym przypadku 60 groszy.
 • Jako przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych.
  Np. jeśli dokonasz zakupów na kwotę 29,23 zł – na Twoje konto oszczędnościowe zostanie automatycznie przelane 77 groszy.

Wypłaty z bankomatów

Korzystając z Konta za Zero w banku PKO BP nie poniesiesz żadnych opłat za wypłaty z bankomatów PKO BP, których jest ponad 3000 w całej Polsce.

Sytuacja wygląda gorzej, jeżeli chodzi o wypłaty z innych bankomatów. Prowizja za taką wypłatę wynosi 3% od wartości wypłaty, ale nie mniej niż 5 zł. To znaczy, że przykładowo wybierając 100 zł z bankomatu ING zapłacisz 5 zł prowizji, za jednorazową wypłatę 500 zł z innego bankomatu niż PKO BP – prowizja wyniesie już 15 zł.


Nie najlepiej kształtują się także koszty za wypłaty z bankomatów za granicą, gdzie prowizja za jednorazową wypłatę wynosi także 3%, ale jest nie mniejsza niż 10 zł.

Bankowość internetowa iPKO

Bankowość internetowa iPKO daje dostęp do szeregu funkcjonalności, które pozwolą Tobie kompleksowo zarządzać swoimi finansami. W iKO sprawdzisz saldo swojego rachunku, historię transakcji, możesz też nadać indywidualną nazwę swoim rachunkom, zdefiniować listę odbiorców, co pozwoli Tobie szybciej wykonywać przelewy, uzyskasz dostęp do innych produktów z oferty banku (np. lokaty) i wiele więcej.

Bank PKO udostępnia usługę „Płacę z iPKO”, która pozwala na dokonywanie szybkich płatności internetowych – przelew za Twoje zakupy znajdzie się na koncie odbiorcy nawet w ciągu kilku minut, niezależnie od pory dnia.

Kolejną usługą w ramach bankowości internetowej, na którą warto zwrócić uwagę jest e-Urząd. Aplikacja daje możliwość załatwiania spraw urzędowych online. W e-Urzędzie stworzysz Profil Zaufany, złożysz wniosek w programie Rodzina 500+, a nawet sprawdzisz ile punktów karnych masz na swoim koncie czy zawnioskujesz o nowy dowód osobisty w systemie ePUAP, wykorzystując do tego Profil Zaufany.

Aplikacja mobilna iKO

Jedną z największych zalet rachunku PKO BP jest aplikacja mobilna iKO. Przede wszystkim, aplikacja jest doskonale oceniana przez klientów. W dniu pisania tej recenzji, średnia ocen aplikacji iKO wynosi 4,7/5 w sklepie Google Play, przy ponad 100 000 ocen. Wersja na iOS została oceniona średnio na 4,5/5, przy prawie 10 000 ocen. Aplikacja została także wyróżniona w prestiżowym konkursie Mobile Trends Awards, zwyciężając w kategorii „bankowość mobilna” w 2016 roku.

Aplikacja mobilna iKO daje możliwość kompleksowego zarządzania kontem bankowym. Możesz dokonać takich operacji jak np. realizacja przelewów (także przelewów zagranicznych, natychmiastowych, do ZUS i US czy przelewów na numer telefonu), ustawienie zleceń stałych, sprawdzenie szczegółów związanych ze swoją kartą (np. historia transakcji), zmienisz kod PIN, ustawisz czasową blokadę kart, zyskasz dostęp do lokat i ubezpieczeń i wielu innych. Dzięki aplikacji iKO możesz także skorzystać z wygodnych płatności z wykorzystaniem BLIK-a.

Użytkownicy aplikacji mobilnej iKO mogą także skorzystać z licznych promocji. Możesz np. zyskać bonus wysokości 20 zł za 3 bezgotówkowe płatności iKO czy 20 zł na Allegro.pl, dokonując 3 płatności przy użyciu kodu BLIK. Promocje są ograniczone czasowo, warto sprawdzać aktualną ofertę.

Dodatkowe usługi

Korzystając z Konta za Zero uzyskasz możliwość skorzystania z nieoprocentowanego limitu wysokości 1000 zł. Opłata za aktywację usługi kosztuje 5 zł. Limit należy spłacić w ciągu 30 dni od daty jego powstania. Wniosek o debet możesz złożyć w bankowości internetowej, przez aplikację mobilną iKO, a także w placówce PKO Banku Polskiego.

Będąc użytkownikiem Konta za Zero uzyskasz także dostęp do Konta Oszczędnościowego Plus, którego oprocentowanie wynosi obecnie 1,2% w skali roku. Możesz także skorzystać z rachunku walutowego prowadzonego w EUR, USD, GBP i CHF.

Konto za Zero – podsumowanie

Konto za Zero, które znajdziemy w ofercie największego polskiego banku, to ciekawa propozycja, którą wyróżnia doskonała bankowość elektroniczna. Kontem możemy komfortowo zarządzać zarówno przez internet, jak również za pośrednictwem aplikacji mobilnej iKO, która w 2016 roku została wybrana najlepszą aplikacją w kategorii „bankowość mobilna” w prestiżowym konkursie Mobile Trends Awards. Bank prowadzi regularne promocje, oferując drobne korzyści dla użytkowników aplikacji, jak np. bonus wysokości 20 zł za dokonanie 3 płatności zbliżeniowych (promocje są ograniczone czasowo). Do konta dołączono również kilka usług dodatkowych – nieoprocentowany limit, konto oszczędnościowe i możliwość skorzystania z rachunku walutowego. Jednak na tle konkurencji ilość usług dodatkowych jest raczej niewielka.

Nazwa rachunku – „Konto za Zero” – sugeruje, że jedną z jego największych zalet będą niskie koszty związane z prowadzeniem konta. Czy tak jest? Niestety niekoniecznie. O ile z łatwością unikniemy opłaty za prowadzenie konta (wystarczy wyrobić kartę debetową), to korzystanie za korzystanie możemy zapłacić 6,9 zł (jeżeli nie wydamy 300 zł w miesiącu). Problemem może okazać się także ograniczony dostęp do bezpłatnych bankomatów. Bez prowizji gotówkę wypłacisz tylko z bankomatów PKO BK, których w Polsce jest ok. 3000.

Podsumowując – najmocniejszym argumentem przemawiającym na korzyść Konta za Zero, jest doskonała bankowość elektroniczną. Pod tym względem bank PKO BP jest jednym z liderów, który wyznacza trendy na rynku. Minusy? Warunkowe opłaty związane z korzystaniem z rachunku.

Zalety

Bankowość elektroniczna

Bardzo dobry system bankowości internetowej oraz świetna aplikacja mobilna iKO.

Uniknięcie opłat

Możesz uniknąć wszystkich opłat.

Polski Bank

Konto oferowane przez największy polski bank.

Wady

Warunkowe opłaty

Za korzystanie z konta mogą zostać naliczone warunkowe opłaty.

Nie wszystkie bankomaty są darmowe

Ograniczony dostęp do bezpłatnych bankomatów.

Co uważasz o koncie?

Jesteś użytkownikiem Konta za Zero w PKO BP? Podziel się swoją opinią w komentarzu i pomóż innym podjąć najlepszą decyzję!

9 Prowadzenie rachunku

8 Karta płatnicza i bankomaty

7 Opłaty i możliwość uniknięcia

10 Bankowość elektroniczna

9 Unikalne zalety konta

Nasza ocena Konta za Zero w PKO BP (1-10)

8.6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *